Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

Empire State Building

Empire State Building

Empire State Building je jeden z prvých mrakodrapov v Spojených štátoch. Budova je postavená v štýle Art deco.

Budova má 102 poschodí. Jej výstavba bola ukončená roku 1931. Nachádza sa na ostroveManhattan v rovnomennej štvrti mesta New York. Budova je situovaná medzi 33. a 34. ulicou a jej základy siahajú takmer približne 17 metrov pod úroveň terénu. Táto zikkuratová stavba dosiahla prvenstvo najvyššej budovy sveta potom, čo svojou výškou (381 metrov) predstihlaChrysler Building. Tá svoje prvenstvo držala len rok. Empire State Building postavili za necelých 410 dní za cenu v prepočte takmer 66 387 837,75 . Po otvorení si svoje prvenstvo držala vyše 40 rokov, potom jej ho zobrali dvojičky budov World Trade Center v roku 1972. Po "teroristických útokoch", ktoré sa odohrali 11. septembra 2001, to už tak nie je.

Konštrukcia tejto mohutnej budovy je z ocele a stoviek ton hliníka. V roku 1945 v hustej hmle do tejto budovy narazil bombardér B-25. Aj keď konštrukcia budovy náraz vydržala, zahynulo pri ňom 14 ľudí a škoda bola vyčíslená na milión dolárov.

Prvý prezident Spojených štátov George Washington o štáte New York hovorieval ako oEmpire State. Architekta Wiliama Fredericka Lamba a jeho klientov to inšpirovalo, aby v tom čase obdivovanú najvyššiu budovu sveta pomenovali Empire State Building. Bol to výraz hrdosti a presvedčenia, že 381 metrov vysokú, 102-podlažnú dominantu Manhattanunik neprekoná.

TOPlist